Wielki sukces Polki na igrzyskach! Sensacja stała się faktem
Polska pięściarka wygrała jednogłośnie 5:0 (30:27, 30:27, 30:27, 30:27, 30:27) w piątkowy wieczór z Australijką Thiną Rahimi (była rozstawiona na IO 2024 z numerem drugim). Dla Szeremety występ w Paryżu to olimpijski debiut. Polka jest jedno zwycięstwo od medalu na igrzyskach. W pięściarstwie nie ma bowiem walk o brązowe krążki. Trzeba się znaleźć w najlepszej czwórce, żeby móc cieszyć się z olimpijskiego podium.
Paryż 2024: Julia Szeremeta jedno zwycięstwo od medalu olimpijskiego!
Już kilka dni temu docenialiśmy to, co na ringach w Paryżu robią polskie pięściarki. Polki bez kompleksów zameldowały się na najważniejszej imprezie czterolecia, imponująco stawiając czoła wyżej notowanym rywalkom. Podobnie jak Szeremeta, miejsce w ćwierćfinale w kat. 75 kg wywalczyła sobie Elżbieta Wójcik. W 1/4 finału zmierzy się z 35-letnią Atheyną Bylon z Panamy. Kiedy walka Wójcik w ćwierćfinale? Niedziela (tj. 4 sierpnia), godzina 16:18.
Blisko sukcesu w podobnych rozmiarach była również Aneta Rygielska. Polka walczyła w kat. 66 kg. Niestety, na jej drodze stanęła jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza pięściarka – w opinii ekspertów niemal z całego świata – Busenaz Surmeneli. Ambicji Polki na rywalizację z Turczynką nie można było odmówić. Zabrakło jednak wystarczającej siły na całym dystansie walki.
Kiedy Szeremeta będzie walczyć w ćwierćfinale? Polka w niedzielę (tj. 4 sierpnia) o godzinie 15:46 zmierzy się z pochodzącą z Portoryko Ashleyann Lozadą.
30 lat oczekiwań na medal olimpijski dla polskiego pięściarstwa
Po raz ostatni z pięściarskiego ringu Polska podniosła jednak dawno, bo w 1992 roku, podczas igrzysk w Barcelonie. Autorem był Wojciech Bartnik. Spoglądając na historię, reprezentacja Polski na igrzyskach olimpijskich ma ogromne tradycje w pięściarstwie. Boks przyniósł aż 43 krążki, co jest drugim wynikiem względem dyscyplin w polskim olimpizmie w zestawieniu wszech czasów. Złożyło się na to osiem złotych, dziewięć srebrnych i 26 brązowych medali.
Dodajmy, że Polska nie ma ani jednego medalu w swoich dziejach, jeśli mowa o rywalizacji pięściarek. Szeremeta bądź Wójcik mogą zatem napisać przepiękną historię w Paryżu.